Zoran Zaev: Dialog me Sofjen, por ne nuk po negociojmë gjuhën dhe identitetin

Zoran Zaev: Dialog me Sofjen, por ne nuk po negociojmë gjuhën dhe identitetin

10:10, 20/01/2021
A+ Aa A-

Kryeministri i Maqedonisë Veriore, Zoran Zaev, deklaroi se nuk ka asnjë alternativë tjetër për vendin e tij përveç anëtarësimin në BE dhe se është e rëndësishme të vazhdohet dialogu me Bullgarinë, por ai theksoi se nuk ka negociata për gjuhën dhe identitetin maqedonas.

Duke qenë se anëtarësimi i Maqedonisë Veriore në BE nuk ka asnjë alternativë, është e rëndësishme për ne që të vazhdojmë dialogun me Bullgarinë në frymën e respektit të ndërsjellë dhe zbatimit të Marrëveshjes së Miqësisë përmes bashkëpunimit sektorial më intensiv," tha Zaev në një takim të rregullt vjetor me ambasadorët e BE. Shkupi

Siç njoftoi qeveria në Shkup, ai vuri në dukje se Maqedonia Veriore në të njëjtën kohë "mbetet vendosmërisht e vendosur për çështje të caktuara që janë vija të kuqe, të tilla si gjuha maqedonase dhe identiteti maqedonas."

"Ne nuk po negociojmë rreth tyre (identitetin dhe gjuhën)," tha Kryeministri i Maqedonisë Veriore.

Gjatë debatit, Zaev mirëpriti mbështetjen për zgjerimin e BE-së të shprehur nga Ambasadorja Portugeze Virginia Pina, e cila tha se ndër përparësitë e presidencës Portugeze ishte fillimi i negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe se Portugalia do të bënte gjithçka për të mbajtur konferencën e parë ndërqeveritare në gjysmën e parë 2021

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco