VIDEO/ Turqia në panik nga shpërthimi i fuqishëm, tmerrohen banorët, thyhen xhamat e banesave

VIDEO/ Turqia në panik nga shpërthimi i fuqishëm, tmerrohen banorët, thyhen xhamat e banesave

22:43, 19/01/2021
A+ Aa A-

Pasiten e sotme, dy shpërthime, njëra pas tjetrës, ndodhën në termocentralin bërthamor në Akuyu, Turqi.

Sipas raporteve të medias, dëmi material u shkaktua në shtëpitë e zonës, ku u thyen xhamat e dritareve dhe dyerve, por ende nuk dijet shkaqet.

Një video e postuar në twitter tregon tymin që del nga shpërthimet. Ndërsa dëmet në zonën pranë termocentralit u bënë të ditura nga kryetari i bashkisë së zonës.

Sidoqoftë, prefekti i Mersinit foli për një shpërthim të kontrolluar dhe në një deklaratë me shkrim tha se një ekip është ngritur për të përcaktuar dëmin dhe se qytetarët do të dëmshpërblehen./ Faxweb/  

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco