Greqia nuk ka plan tani për tani të vazhdojë me hapjen e ekonomisë

Greqia nuk ka plan tani për tani të vazhdojë me hapjen e ekonomisë

14:29, 19/01/2021
A+ Aa A-

Qeveria greke nuk ka plane të menjëhershme për të hapur sektorë të tjerë të ekonomisë, i tha Kathimerinit, një burim qeveritar, duke vënë në dukje se çdo lehtësim i mëtejshëm i masave kufizuese do të varet nga efekti që rihapja e dyqaneve me pakicë do të ketë në përhapjen e pandemisë.

Debati në lidhje me rihapjen e aktiviteteve të tjera të biznesit filloi të hënën pasi Ministri i Zhvillimit Adonis Georgiadis tha se qeveria po shqyrton nëse do të lejojë njerëzit të udhëtojnë midis rajoneve, si një hap i parë për çeljen e vendpushimeve të skive.

Sidoqoftë, hapi tjetër për qeverinë do të jetë hapja e shkollave të mesme të mesme dhe të larta. Ka dy data të mundshme që kjo të ndodhë: ose në 25 janar ose në 1 shkurt.

Kathimerini e kupton që data e parë ka më pak të ngjarë, pasi qeverisë do t'i duhet më shumë kohë për të vlerësuar të dhënat epidemiologjike nga rihapja e dyqaneve me pakicë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco