Greqia në kthetrat e motit të ftohtë, mbyllen disa shkolla në Atikë

Greqia në kthetrat e motit të ftohtë, mbyllen disa shkolla në Atikë

10:24, 18/01/2021
A+ Aa A-

Moti i keq e ka vënë poshtë një pjesë të mirë të Greqisë me reshje bore dhe temperatura nën ngrirje.

Ftohja e vazhdueshme ka bërë që rajoni i Atikës të njoftojë mbylljen e shkollave të dielën në mbrëmje, në disa komunitete në veri, në veriperëndim të Athinës, të tilla si Oropos, Villia, Grammatiko dhe Varnavas, dhe deri në jug tek ish-Fshati Olimpik.

Guvernatori i rajonit, Giorgos Patoulis, tha se më shumë shkolla mund të mbyllen nëse kushtet e garantojnë atë.

Vetëm shkollat ??fillore dhe kopshtet janë aktualisht të hapura, prej kufizimeve të vendosura për shkak të koronavirusit.

Më herët të dielën, temperaturat më të ulëta, rreth -16 deri -17 Celsius u regjistruan në njësitë rajonale të Follorinës dhe Kozanit, në Greqinë veriperëndimore.

Si rezultat i temperaturave të ulëta, shkollat ??fillore, kopshtet dhe çerdhet në Follorinë dhe Kozani, si dhe njësitë rajonale të Grevena dhe Kastoria, nuk do të hapen të hënën. Përjashtim do të jenë shkollat ??fillore të Prespes, të cilat do të hapen dy orë më vonë. Disa shkolla do të qëndrojnë të mbyllura edhe në Lesvos. Moti i keq ka prekur edhe ishujt veriorë të Egjeut. 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco