Serbia merr 1 milionë doza të vaksinës anti-covid  kineze, Sinopharm

Serbia merr 1 milionë doza të vaksinës anti-covid kineze, Sinopharm

13:18, 16/01/2021
A+ Aa A-

BEOGRAD (Reuters) - Një aeroplan që mbante një milion doza të vaksinës Sinopharm COVID-19 arriti të Shtunën në Serbi, duke e bërë atë vendin e parë Evropian që merr vaksinën Kineze për programet e inokulimit masiv.

Presidenti Aleksandar Vuçiç u shoqërua nga ambasadori i Pekinit në aeroportin e Beogradit ndërsa kontejnerët që mbanin vaksinat u shkarkuan nga një aeroplan i Air Serbia.

"Unë do të doja të falënderoja Presidentin Xi Jinping dhe udhëheqjen kineze që na dërguan një milion doza të vaksinës," u tha gazetarëve Vuçiç, i cili ka ndihmuar në krijimin e lidhjeve të ngushta me Kinën në vitet e fundit.

Ai tha se rregullatori mjekësor i Serbisë pritet të miratojë vaksinën Sinopharm në ditët e ardhshme, duke lejuar që vaksinimet me doza të fillojnë brenda një jave.

Vuçiç tha se Serbia pret të marrë edhe 250,000 doza të tjera të vaksinës Sputnik dhe 20,000 doza të vaksinave Pfizer javën e ardhshme. Ai gjithashtu tha se pret të marrë dërgesat e vaksinave AstraZeneca dhe Moderna deri në qershor.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco