Greqia drejtë rihapjes, Mitsotakis pret një rekomandim pozitiv nga ekspertët

Greqia drejtë rihapjes, Mitsotakis pret një rekomandim pozitiv nga ekspertët

12:23, 15/01/2021
A+ Aa A-

 

Greqia mund të lehtësojë disa kufizime dhe të rihapë dyqanet dhe pjesë të tjera të ekonomisë së saj javën e ardhshme pasi një bllokim mbarëkombëtar ndihmoi të përmbajë një rritje të infeksioneve nga Covid-19, sipas Kryeministrit Kyriakos Mitsotakis.

Qeveria vendosi bllokimin e rreptë, i dyti që nga fillimi i pandemisë, në fillim të nëntorit pas një rritje të infeksioneve kryesisht në Greqinë veriore dhe zonën e Athinës.

Rastet ishin lehtësuar që nga një rritje në dhjetor, i tha Mitsotakis parlamentit sot.

"Qeveria është e gatshme të zbatojë politikën e saj (për të rihapur ekonominë) nga e hëna, nëse ka një rekomandim pozitiv nga ekspertët," tha a

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco