Të gjithë duan kokën e Abazoviçit, nga Nasser Kelmendi te ‘Doni’ i Malit të Zi, kush janë klanet që duan eliminim e tij?!

Të gjithë duan kokën e Abazoviçit, nga Nasser Kelmendi te ‘Doni’ i Malit të Zi, kush janë klanet që duan eliminim e tij?!

11:41, 13/01/2021
A+ Aa A-

 

 

Zëvendëskryeministri i Malit të Zi u mor në pyetje sot për shkak të kërcënimeve që i janë bërë përmes rrjeteve sociale. Sidoqoftë, kjo nuk është hera e parë që Abazovi? kërcënohet. Për më tepër, sipas informacioneve jozyrtare, Abazoviç më parë ishte kërcënuar nga njerëzit më të rrezikshëm jo vetëm në Mal të Zi, por edhe në Ballkan.

Kavac-Skaljar

Image

Në një intervistë në TV Face këtë vjeshtë, Abazovic, kur u pyet se kush është më i rrezikshmi dhe kush e kërcënoi atë, u përgjigj: "Më të rrezikshmit këtu janë dy klane që janë të njohura ndërkombëtarisht dhe që janë marka jonë më e madhe - klani Kavac dhe Skaljar, të cilat janë pjesë e një karteli të madh të drogës". Është e rëndësishme që njerëzit të kuptojnë që strukturat kriminale funksionojnë shumë më mirë sesa ato politike ". Në atë kohë, Abazovic nuk donte të përgjigjej se kush e kërcënoi atë.

Klani Kavac, nga i cili vinin edhe kërcënimet ndaj Abazoviç, sipas shumë burimeve, dyshohet se kishte lidhje të ngushta me shërbimet e sigurisë malazeze, por struktura e sigurisë ndryshoi ndjeshëm me ardhjen e qeverisë së re.

Në përleshjet midis Skaljarac dhe Kavcani, dy klane të Kotorrit, më shumë se 50 njerëz u vranë, dhe meqenëse drejtuesit e këtyre dy grupeve kriminale janë të lirë, sipas ekspertëve lufta do të zhvillohet deri në shfarosje.

Rënia e Branislav Micunovi (Zoti i Malit të Zi)

Image

Media e Podgoricës shkruajti se pas zgjedhjeve, një ofertë për të biseduar me Abazoviç erdhi nga rrethi i lidhur me Branislav Micunovi.

Hotelier i diskutueshëm, pronar i kazinove dhe disa bizneseve të ndryshme në Malin e Zi Branislav Brano Micunovic u arrestua në Budva kohët e fundit për posedim armësh, por shumë në qeverinë e re malazeze shpresojnë që prokuroria dhe policia të kenë diçka më serioze kundër "Donit" i cili ka tërhequr terren për 40 vjet. në nëntokën e Malit të Zi, dhe madje edhe të gjithë rajonin. Brano Micunovic më pas u la i lirë , por është ende nën hetim.

Micunovic ka qenë afër Presidentit Milo Djukanovic që nga ditët e tij më të reja; Emri i Bran është në dy aktakuza ndërkombëtare për kontrabandë cigaresh, dhe në atë italian, me Djukanovic dhe disa persona të tjerë nga Mali i Zi, ai dyshohet për kontrabandë cigaresh.

Micunoviç dyshohej për dy vrasje, megjithëse asnjëherë nuk është provuar zyrtarisht se Micunovic është diçka tjetër veçse një biznesmen i suksesshëm dhe disi misterioz.

"Baroni i drogës në Ballkan"

Image

Në fund të nëntorit, Vijesti i Podgoricës njoftoi se Drejtoria e Policisë Malazeze po merrte të gjitha masat për të përcaktuar nëse Abazoviç ishte kërcënuar me siguri nga një prej krerëve të një klani rajonal kriminal, megjithëse policia malazeze nuk i konfirmoi këto pretendime.

Gazeta Dan publikoi informacione jozyrtare që thotë se ai është anëtar i grupit kriminal të bosit kosovar të drogës Naser Kelmendi .

Në mes të dhjetorit, Abazoviç mori sigurinë e policisë , siç konfirmohet nga Vijesti me bazë në Podgorica nga disa burime. Drejtoria e Policisë nuk u njoftua me atë rast për të shpjeguar nëse kishin vërtetuar që Abazoviaz ishte në rrezik.

Një burim i Vijesti pretendoi se Abazoviçit iu dha siguria bazuar në opinionin e Agjencisë së Sigurisë Kombëtare (ANB). I njëjti bashkëbisedues tha që ANB pretendohet të ketë propozuar siguri për Abazoviç më herët, por që policia konsideroi se nuk kishte nevojë për atë.

Organizata kriminale e Naser Kelmendit operon një rrjet të shpërndarjes së drogës që shtrihet nga Afganistani, përmes Turqisë në Evropë, kryesisht për shitjen e heroinës, por edhe për tregtinë e kokainës dhe ekstazisë. "Nasser Kelmendi dhe organizata e tij janë gjithashtu të dyshuar për pastrim parash", thanë autoritetet amerikane pasi ish-Presidenti i SHBA Barack Obama nënshkroi një vendim në fillim të qershorit 2012 për ta futur Kelmendi në listën e zezë të SHBA.

Baroni ballkanik i drogës, siç i referoheshin media në rajon Naser Kelmendi , u arrestua në maj 2013 në Prishtinë mbi bazën e një urdhër arresti ndërkombëtar të lëshuar nga BiH. Autoritetet në vend kanë akuzuar Kelmendin për krim të organizuar, vrasje në tentativë, trafik dhe shpërndarje të drogës në Amerikën e Jugut, Turqi, Serbi, Kroaci dhe vende të tjera të Evropës Perëndimore

Hetimi kundër Kelmendit u mor më pas nga EULEX, dhe gjyqi i tij filloi në janar 2015.

Prokuroria e BiH kreu disa hetime kundër tij, përfshirë atë për urdhërimin e vrasjes së Ramiz Delaliç cela, por me vendim të Prokurorit të Shtetit të BiH, të gjitha çështjet u mbyllën.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco