Maqedonia e Veriut: Nuk ka negociata të fshehta me Bullgarinë

Maqedonia e Veriut: Nuk ka negociata të fshehta me Bullgarinë

09:37, 02/12/2020
A+ Aa A-

“Nuk ka asnjë lloj negociatash të fshehta me Bullgarinë. Po bisedojmë për udhërrëfyes praktik për implementimin e Marrëveshjes për fqinjësi të mirë”, deklaroi për Telma, Sekretari  i Ministrisë së Jashtme të Maqedonisë së Veriut, Zoran Popov. Ai është edhe anëtar i ekipit negociator me Bullgarinë.

“Forma akoma nuk është konfirmuar. Po bisedohet për dokumentin, do të shohim se a do të jetë memorandum apo protokoll për implementimin e Marrëveshjes. Udhërrëfyesi është një pjesë e negociatave që do të pasojnë dhe këtu nuk ka punë të fshehta apo detaje”, theksoi Popov, njofton INA.

Sipas tij, udhërrëfyesi ka të bëjë me përshpejtimin e implementimit të marrëveshjes për fqinjësi të mirë dhe bashkëpunim në fusha të ndryshme si: ekonomi, arsim, mbrojtje, kulturë, ambient jetësor dhe të tjera.

Ai shtoi se si ekip negociator që është nën udhëheqjen e kryeministrit Zoran Zaev në asnjë moment nuk ka pranuar bisedime që kanë të bëjnë me gjuhën maqedonase dhe identitetin. 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco