Doktrina mbrojtëse e Greqisë me Emiratet Arabe, tani Turqia duhet të ‘mendohet mirë’ në rast se sulmon

Doktrina mbrojtëse e Greqisë me Emiratet Arabe, tani Turqia duhet të ‘mendohet mirë’ në rast se sulmon

09:41, 23/11/2020
A+ Aa A-

Një ditë më parë Greqia dhe Emiratet e Bashkuara Arabe nënshkruan një marrëveshje sigurie dhe partneritet strategjik ushtarak në rast të cilido sulmi nga vendet e tjera por edhe nga Turqia fqinje.

Kjo është Marrëveshja dypalëshe midis Greqisë dhe Emirateve të Bashkuara Arabe për Bashkëpunimin e Përbashkët në Politikën e Jashtme dhe Mbrojtjen, e cila përfshin një Klauzolë të Ndihmës Ushtarake të Ndërsjellë në rast sulmi nga një palë e tretë, njoftojnë mediat greke.

Greqia dhe Emiratet e Bashkuara Arabe- do të marrin përsipër të kontribuojnë në mbrojtjen dhe mirëmbajtjen e sigurisë, sovranitetit, unitetit, mbrojtjes dhe pavarësisë territoriale të Emirateve të Bashkuara Arabe dhe Greqisë përkatësisht, për aq sa është e mundur dhe ku është e mundur. Kjo është një klauzolë e ndihmës reciproke midis Athinës dhe Abu Dhabi që ka një karakter thjesht mbrojtës .

Zyrtarë të lartë të qeverisë Greke, thonë se  Marrëveshja e Bashkëpunimit të Përbashkët dhe Klauzola e Ndihmës Ushtarake të Ndërsjellë synojnë të ruajnë sigurinë, paqen dhe stabilitetin në rajon.

Në fund të gushtit, në kulmin e krizës greko-turke dhe në mes të kryerjes së kërkimeve në një shelf kontinental grek nga "Oruc Reis", katër F-16 nga Emiratet e Bashkuara Arabe ishin vendosur në Kretë, ku ata qëndruan për dy javë duke marrë pjesë në stërvitje me Forcën Ajrore Greke. Marina e Emirateve të Bashkuara Arabe ka 11 korveta, ndërsa qeveria e Abu Dhabi fitoi - e para në botë - sistemi anti-ajror THAAD i Lockheed Martin. Në total, 100,000 njerëz shërbejnë në Ushtrinë e Emirateve të Bashkuara Arabe, Forcën Detare dhe Forcën Ajrore.

 

Nga viti 2014 në shërbimin ushtarak të detyrueshëm të Emirateve për të gjithë burrat e moshës 18-30 vjeç dhe kohëzgjatja e tij është 16 muaj. Në fakt, ata shpenzojnë rreth 5.6% të PBB-së së tyre çdo vit në forcat e mbrojtjes. Falë rolit të tyre aktiv dhe efikas ushtarak, Forcat e tyre të Armatosura janë përshkruar nga ish-Sekretari i Mbrojtjes i SHBA James Mattis si një "Sparta e vogël".

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco