Rekord viktimash nga Covid/ Turqia regjistron 141 viktima dhe mbi 5100 raste të reja

Rekord viktimash nga Covid/ Turqia regjistron 141 viktima dhe mbi 5100 raste të reja

18:22, 20/11/2020
A+ Aa A-

Gjatë 24 orëve të fundit, Turqia ka regjistruar një numë rekord viktimash nga koronavirusi.

Sipas autoriteteve të Shëndetit, kanë humbur jetën 141 persona si pasojë e Covid-19.

Gjithashtu sot janë regjistruar edhe 5,103 raste të reja me koronavirus ndërsa totali i viktimave shkoi në 12,084.

Që nga korriku, Ankaraja ka raportuar vetëm rastet simptomatike me virusin, një lëvizjes që, sipas kritikëve, fsheh shkallën e vërtetë të epidemisë në vend.

Të enjte, presidenti Tayyip Erdogan njoftoi shtrëngimin e mëtejshëm të masave anti-Covid, përfshirë këtu edhe vendosjen e shtetrrethimit, i cili hyn në fuqi sot në orën 20:00, dhe do të funksionojë vetëm  gjatë fundjavës, deri në orën 10:00 të ditës pasardhëse.

Kufizimi do të marrë fund të hënën në orën 05:00 për të mundësuar rifillimin e aktiviteteve të punës.

Po ashtu, sipas masave të reja, grupmoshat e cënuara, pra persona mbi 65 vjeç dhe nën 20 vjeç do të jenë të detyruar që të rrinë brenda në raste se nuk janë të punësuar.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco