Turqia shton ishujt që ja ‘rrëmbeu’ Greqisë

Turqia shton ishujt që ja ‘rrëmbeu’ Greqisë

10:08, 28/10/2020
A+ Aa A-

Tensionet mes Greqisë dhe Turqisë vijojnë të jenë të nxehta edhe pas ndërhyrjes se Ministrit te Jashtëm të Rusisë Lavrov që shprehu vullnetin në ndërmjetësimin e çështjes së Mesdheut.Së fundmi mediat greke kanë raportuar sipas tyre, provokimin e radhës nga pala turke.

Turqia ka ndërhyrë në Google Maps për të caktuar ishullin grek të Amorgos si turk, i cili, sipas “Google Maps”, ka gjithashtu një xhami.

Sipas asaj që raportoi Open TV, Turqia i dha ishullit emrin “Turk Adasi” që në greqisht do të thotë “ishull turk”.

Vlen të përmendet se Amorgos nuk ka pasur kurrë një xhami në historinë e vet, por është i famshëm për ishullin emblematik të Hazoviotissa. Informacioni i ri i rremë në hartat e Google tregon ishullin si ‘turk “për tre ditë.

Qeveria lokale e ishullit i dërgoi një letër Google dhe Ministrit të Jashtëm Nikos Dendias të hënën pasdite

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

tarasi30/10/2020 22:56

Zoti e bekofte Turqine, miken e madhe te shqiptarise.

alma28/10/2020 15:29

mire ja ka bere ore pushtoje te gjithe greqine mos te egzistoj me ne harta

Shto koment

Denonco