‘Banka’ i çon sms në telefon, qytetarit i vjedhin mbi 18 mijë euro/ Policia në alarm

‘Banka’ i çon sms në telefon, qytetarit i vjedhin mbi 18 mijë euro/ Policia në alarm

17:16, 27/10/2020
A+ Aa A-

Një qytetari në Pieria arritën që t’i tërhiqnin shumën prej 18,530 euro nga llogaria e tij bankare.

Viktima mori një mesazh me tekst në telefonin e tij celular, i cili u shfaq si dërgues i një banke, i cili supozohej se e informonte atë se karta e tij e debitit ishte çaktivizuar dhe duhej të riaktivizohej.

Mashtrim me SMS

Sipas autorit të krimit për “të aktivizuar” kartën, ai duhej të klikonte një link, që shfaqej në mesazh dhe e çoi atë në një faqen e internetit të bankës, duke i kërkuar që të fuste emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin e llogarisë së tij bankare (e-banking ).

Kështu, ata arritën të merrnin të dhënat e mësipërme dhe të kishin akses të plotë në llogarinë e tij bankare, ku brenda një periudhe të shkurtër kohore ata bënë 4 transferta në një llogari bankare, në vlerë prej 18,530 euro.

Çfarë të bëni nëse merrni një mesazh të tillë

Me rastin e incidentit të mësipërm, Policia u bën thirrje qytetarëve që të jenë veçanërisht të kujdesshëm dhe në rast se marrin një njoftim të ngjashëm qoftë me mesazh (sms) ose me email (email), për të fshirë mesazhin dhe në asnjë rast të “shtypin” linkun.

Theksohet se bankat kurrë nuk dërgojnë mesazhe me tekst (sms) në celular ose e-mail të klientëve të tyre, duke u kërkuar atyre të vendosin emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin e llogarisë së tyre bankare.

Informoni miqtë dhe të afërmit në mënyrë që ata të mos bien viktimë e mashtruesve./ Panorama/

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco