Reagon Turqia pas deklaratës nga treshja Egjipt-Greqi-Qiproja greke

Reagon Turqia pas deklaratës nga treshja Egjipt-Greqi-Qiproja greke

10:41, 22/10/2020
A+ Aa A-

Ministria e Jashtme e Turqisë ka reaguar ndaj deklaratës së publikuar në fund të samitit që u mbajt në Qipron greke nga treshja Egjipt-Greqi-Qiproja greke, transmeton Anadolu Agency (AA).

"Ne e refuzojmë plotësisht deklaratën e publikuar në fund të samitit Egjipt-Greqi-Qipro greke që u mbajt në Qipron greke dhe e cila përmban akuza dhe pretendime të pabazuara kundër vendit tonë siç është bërë zakon tashmë edhe nga takimet e mëparshme të këtyre tri vendeve", thuhet në një deklaratë nga ministria turke.

Në deklaratë nënvizohet se bashkëpunimi i vërtetë në Mesdheun Lindor mund të sigurohet vetëm me një qasje gjithëpërfshirëse që përfshin turqit qipriotë, të gjitha vendet bregdetare në rajon.

"Vendet që krijojnë problemet në rajon nuk mund të jenë zgjidhje e problemeve përsa kohë ato nuk ndryshojnë politikat e tyre maksimaliste dhe armiqësore. Ne do të vazhdojmë të mbrojmë me vendosmëri në Mesdheun Lindor të drejtat tona dhe të drejtat e turqve të Qipros", thuhet në deklaratë.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco