Greqia dhe Turqia përgatiten për luftë, çfarë po ndodhë në Mesdheun Lindor

Greqia dhe Turqia përgatiten për luftë, çfarë po ndodhë në Mesdheun Lindor

22:24, 18/10/2020
A+ Aa A-

Greqia po kërkon që të forcojë ushtrinë nëpërmjet rekrutimeve të reja.

Ministri i Mbrojtjes, Nikos Panagiotopoulos ka njoftuar se së shpejti qeveria do të marrë vendimin për të zgjatur shërbimin ushtarak nga 9 në 12 muaj të detyruara për të gjitha kategoritë e qytetarëve që mund ta kryejnë me detyrim.

Sipas tij, kjo do të ndihmojë që ushtria greke të forcohet me elementë të rinj, kryesisht në Evros ku do të vijnë shumica për të shërbyer.

Greqia ka tashmë probleme të mëdha në kufirin detar lindor, nga njëra anë me Turqinë dhe nga ana tjetër dyndjet e refugjatëve nga Afrika dhe Lindja e mesme.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco