Tensionet në Mesdheun Lindor/ Erdogan flet ‘troç’ me Von der Leyen: Turqia është gati të…

Tensionet në Mesdheun Lindor/ Erdogan flet ‘troç’ me Von der Leyen: Turqia është gati të…

19:40, 23/09/2020

Ditën e sotme, Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdo?an, zhvilloi një video-konferencë me presidenten e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen.

Temë e diskutimit kanë qënë marrëdhëniet Turqi-BE dhe zhvillimet rajonale, transmeton Anadolu Agency (AA).

Presidenti Erdo?an mësohet se i tha presidentes von der Leyen se pretendimet maksimaliste të Greqisë dhe administratës së Qipros Greke janë thelbi i tensioneve në Mesdheun Lindor, duke injoruar të drejtat e Turqisë dhe Republikës Turke të Qipros Veriore (TRNC).

Duke theksuar se Turqia gjithmonë ka bërë thirrje për dialog që kur shpërthyen tensionet në Mesdheun Lindor, Erdo?an tha se vendi i tij është i gatshëm për bisedime hulumtuese me palën greke, duke shtuar se shpreson që Greqia nuk do të humbasë mundësinë për diplomaci edhe një herë.

Ai më tej tha se hapat drejt rinovimit të marrëveshjes së migracionit të vitit 2016 midis Ankarasë dhe Brukselit, si dhe përditësimi i unionit doganor midis tyre dhe sigurimi i liberalizimit të vizave për shtetasit turq që udhëtojnë në vendet e BE-së do të ndihmonin në përmirësimin e lidhjeve dypalëshe.

Erdo?an përsëriti gjithashtu thirrjen e tij për ndarje të drejtë të barrës në çështjen e migracionit, duke i kërkuar BE-së të hetojë shkeljet nga Greqia dhe Agjencia Evropiane Kufitare (Frontex) që kanë kthyer prapa anijet e migrantëve.

Greqia, me mbështetje të Francës, ka kontestuar aktivitetet aktuale kërkuese të energjisë së Turqisë në Mesdheun Lindor, duke u përpjekur të bllokojë territorin detar turk bazuar në ishuj të vegjël pranë bregdetit turk.

Turqia, vendi me vijën më të gjatë bregdetare në Mesdhe, ka dërguar anije për të eksploruar për energji në shelfin e saj kontinental, duke përmendur se Ankaraja dhe TRNC kanë të drejta në rajon.

Për të ulur tensionet, Turqia ka bërë thirrje për dialog për të siguruar ndarjen e drejtë të burimeve të rajonit.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco