Stoltenberg: Greqia dhe Turqia kanë bërë përparime në bisedimet teknike të zhvilluara

Stoltenberg: Greqia dhe Turqia kanë bërë përparime në bisedimet teknike të zhvilluara

14:10, 23/09/2020

NATO tha të mërkurën se kishte pasur "përparim të mirë" në bisedimet ushtarake midis Greqisë dhe Turqisë që synonin shmangien e përplasjeve në Mesdheun lindor, skena e një mosmarrëveshjeje mbi burimet e energjisë.

Shefi i Aleancës Jens Stoltenberg tha se zyrtarët ushtarakë nga të dy palët kishin mbajtur NJË SERI takimesh në selinë e NATO-s në përpjekje për të rënë dakord mbi një mekanizëm për të parandaluar përplasjet ajrore ose detare.

"Këto janë bisedime ushtarake teknike. Ato plotësojnë përpjekjet diplomatike të drejtuara nga Gjermania për të zgjidhur mosmarrëveshjen themelore." tha Stoltenberg pas bisedimeve në Bruksel me Kryeministrin Spanjoll Pedro Sanchez.

Por toni është zbutur këtë javë, me Athinën dhe Ankaranë të Martën duke rënë dakord të fillojnë bisedimet për të zgjidhur mosmarrëveshjen.

Delegacionet ushtarake nga Turqia dhe Greqia janë takuar për herë të pestë si pjesë e një iniciative të udhëhequr nga NATO për të diskutuar mekanizmat e dekonfliktit në Mesdheun Lindor, thanë burimet e sigurisë të martën.

Në një deklaratë, Ministria Turke e Mbrojtjes tha se delegacionet kanë përfunduar raundin e pestë të bisedimeve në selinë e NATO-s në Bruksel dhe shtoi se raundi tjetër është planifikuar të mbahet javën e ardhshme.

Bisedimet synojnë të ulin rrezikun e incidenteve dhe aksidenteve në rajon, si ato që ndodhën në gusht, ndërsa të dy vendet janë të përfshira në një mosmarrëveshje mbi aksesin në burimet natyrore në Mesdheun Lindor.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco