Tensioni në Mesdhe/ Greqia: Do fillojmë bisedimet me Turqinë

Tensioni në Mesdhe/ Greqia: Do fillojmë bisedimet me Turqinë

19:58, 22/09/2020

Ditën e sotme, Ministria e Jashtme greke dha lajmin se Greqia dhe Turqia do të nisin bisedimet për të zgjidhur me dialog konfliktin për cështjen e detit.

“Greqia dhe Turqia ranë dakord për fillimin e ciklit të 61 të bisedimeve  eksploruese midis dy palëve në Stamboll së shpejti”, thuhet ne deklaratë. Bisedimet pritet që të nisin me një takim në Stamboll mes dy palëve.

Mediat greke zbulojnë se kreu i delegacionit grek do të jetë ambasadori Pavlos Apostolidis, një njeri që ka eksperiencë në negociatat me Ankaranë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco