FOTO/ Mbyllen dy manastire në Malin e shenjtë Athos prej shpërthimit të koronavirusit

FOTO/ Mbyllen dy manastire në Malin e shenjtë Athos prej shpërthimit të koronavirusit

12:28, 22/09/2020

Të paktën dy manastire në Malin Athos janë vënë nën bllokim pasi u raportua një shpërthim i koronavirusit të hënën në komunitetin monastik me famë botërore në Greqi.

Manastiret e Lavrasë së Madhe dhe Panteleimonas thuhet se kanë mbyllur dyert e tyre për të gjithë vizitorët dhe pelegrinët deri në një njoftim tjetër për të mbrojtur murgjit nga përhapja e virusit.

Epidemiologët dhe këshilltari i Ministrisë së Shëndetësisë Sotiris Tsiodras dhe Sekretari i Përgjithshëm për Mbrojtjen Civile Vassilis Papageorgiou, ndërkohë, udhëtuan në malin Athos të martën në mëngjes për t'u takuar me përfaqësuesit e komunitetit monastik për të diskutuar mbi ecurinë.

 Dhjetë njerëz kanë provuar deri tani pozitivë për koronavirus në Malin Athos, tetë prej të cilëve janë murgjit në Manastirin e Shën Palit.

Një murg, i moshës 85 vjeç, thuhet se është në gjendje kritike në Spitalin Papanikolaou në qytetin verior të Selanikut.

Kryeministri rus Mikhail Mishustin do të shkonte të mërkurën në malin Athos, por nuk është e qartë sot ende nëse vizita jozyrtare do të vazhdojë siç ishte planifikuar.

 

 

Image

ImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImage

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco