'Bllokimi, arma më e fuqishme kundër koronavirusit në Athinë', thotë eksperti

'Bllokimi, arma më e fuqishme kundër koronavirusit në Athinë', thotë eksperti

11:57, 22/09/2020

Greqi - Kufizimi i qarkullimit publik duke vendosur bllokime të përkohshme të lokalizuara është "arma më e fortë që kemi" për të përmbajtur me sukses rritjen e infeksioneve të reja të koronavirusit në kryeqytetin grek dhe veçanërisht në qendër të qytetit, tha të martën eksperti i sëmundjeve infektive Nikos Sipsas.

"Ne jemi vetëm një hap para një bllokimi," i tha televizionit Skai, z. Sipsas, i cili është një anëtar i komitetit të ekspertëve që këshillon qeverinë për reagimin e saj ndaj pandemisë.

Athina, paralajmëroi ai një ditë pasi Attica kishte 174 nga 453 rastet e reja të koronavirusit në vend, tashmë është etiketuar me kodin portokalli dhe "situata mund të përkeqësohet në çdo moment".

"Ne duhet të veprojmë në mënyrë parandaluese dhe parandaluese," tha Sipsas, duke paralajmëruar se nëse masat që hynë në fuqi të hënën nuk tregojnë shenja të shpagimit së shpejti, bllokimet e lokalizuara do të pasojnë në mënyrë të pashmangshme.

"Bllokimet do të jenë periodike, të vendosura për dy javë derisa kurba e epidemisë të fillojë të rrafshohet dhe pastaj për dy javë të tjera nëse është e nevojshme," tha Sipsas.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco