‘Detektivët e COVID-19’/ Njihuni me metodat efikase të Turqisë në parandalimin e pandemisë

‘Detektivët e COVID-19’/ Njihuni me metodat efikase të Turqisë në parandalimin e pandemisë

23:05, 10/08/2020

Mijëra ekipe gjurmuesish janë në patrullim çdo ditë dhe natë, duke gjuajtur pacientë të goditur nga koronavirus dhe të gjithë ata njerëz me të cilët kanë qenë në kontakt për dy javët e mëparshme.

Pjesa më e madhe e suksesit të vendit në përmbajtjen e sëmundjes është hedhur në të ashtuquajturat "detektivë" COVID-19 të Turqisë.

Turqia ka arritur të testojë miliona njerëz për virusin dhe ka regjistruar më shumë rikuperime nga sëmundja sesa infeksionet për katër javët e fundit.

Një nga mjekët kryesorë të vendit i tha Sky News se niveli relativisht i ulët i vdekshmërisë së Turqisë është në rrjetin e gjerë të testimit dhe gjurmimit, si dhe trajtimin agresiv në fazat e hershme të sëmundjes.

Profesori Nurettin Yiyit tha se administrata turke gjithashtu ka prodhuar dhe administruar ilaçin e saj hidroksilklorik, të miratuar në mënyrë të diskutueshme nga Presidenti i SHBA Donald Trump.

Ata kanë pasur rezultate të mira në mënyrë dramatike, megjithëse ata përdorin disiplina të shumta trajtimi - përfshirë dhënien e plazmës nga pacientët me COVID të rikuperuar - dhe tani po përdorin anti-virusin e favorizuar së pari nga Kina e quajtur favipiravir.

Numri zyrtar i vdekjeve të COVID-19 në vend është nën 6,000 në një popullsi prej 83 milion - kjo krahasohet me 46,000 vdekje në Mbretërinë e Bashkuar, pavarësisht se ka një popullsi më të vogël prej 66 milion.

Ka rreth 8.500 ekipe gjurmuesish të përbërë nga 16.300 "detektivë".

Cilido fëmijë, i afërm, njohës, shok i punës dhe dashnor i fshehtë i çdo personi që teston pozitiv, është gjetur dhe i thuhet të izolohet për 14 ditë.

Ato ndiqen rregullisht nga punonjësit e shëndetit dhe testohen sa më shpejt që fillojnë të shfaqin simptoma, dhe trajtimi i tyre fillon herët edhe nëse simptomat janë shumë të buta.

Për cdo pjesë të trajtimit të tyre, nga testimi, ilaçet dhe trajtimi spitalor, është falas.

Fatih është vetëm një nga 39 rrethet e Stambollit, ku secila me rrjetin e vet të gjurmuesve.

Gjatë ditës në Fatih, ka rreth 4.5 milion njerëz që kalojnë, punojnë ose vizitojnë zonën.

Dr Melek Nur Asla, e cila është drejtoreshë e Drejtorisë së Shëndetit të Qarkut në Fatih të Stambollit, ka 40 ekipe në komandën e saj në Fatih, e cila përfshin Xhaminë e famshme të Turqisë, Xhaminë Hagia Sophia dhe Grand Pazarin me famë ndërkombëtare.

Ajo ka një linjë telefonike 24-orëshe që funksionon me një varg 'gjuhëtarësh' të gatshëm për të marrë në pyetje çdo telefonues dhe i nxit ata të kujtojnë çdo person të vetëm me të cilin kanë qenë në kontakt me dy javët e mëparshme.

"Ne nuk duam që ata të na gënjejnë", thotë Dr Melek.

"Shpesh i bëjmë ata të kujtojnë njerëz, vendndodhje, raste që ato thjesht i kanë harruar plotësisht. Ne jemi vërtet si detektivë".

Stambolli është qyteti më i populluar i Evropës me rreth 15 milion banorë që jetojnë në një nga zonat më të populluara me njerëz të botës perëndimore.

Për ta thënë në kontekst, Greqia, megjithëse fqinji më i vogël i Turqisë, ka një popullsi totale nën 11 milion.

Në kulmin e pandemisë, Stambolli ishte epiqendra e vendit. Por ekipet e testit dhe gjurmëve filluan punën menjëherë kur pacienti i parë COVID-19 u diagnostikua në 11 mars.

"Ne filluam menjëherë," thotë Dr Melek. "Ne kishim skuadrat të gjitha në vend dhe planet të gjitha atje. Ne vetëm duhej t'i largonim nga pluhuri dhe t'i vendosëm në veprim. Dhe ne nuk kemi ndalur.

"Askush prej nesh nuk mund të jetonte në paqe me veten nëse do të humbisnim një person të vetëm ose dikush vdiq sepse ne nuk i gjetëm ato. Ne kemi punuar gjatë gjithë orëve."

Dr Melek është "100% i sigurt" ekipi i saj në Fatih ka gjurmuar çdo pacient të vetëm koronavirus si dhe të gjithë personat me të cilët ishin në kontakt që nga fillimi i pandemisë në Turqi - një pretendim mahnitës, por një ajo insiston se është e sigurt.   

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco