Greqi/ Shënohen 2 viktima nga moti i keq

Greqi/ Shënohen 2 viktima nga moti i keq

10:46, 09/08/2020

Një stuhi e fuqishme e shoqëruar me shira dhe përmbytje ka goditur Evian në Greqi.

Si pasojë e motit të keq raportohet se dy persona kanë humbur jetën. Reshjet e dendura të shiut kanë shkaktuar probleme dhe në Halkidha.

Viktimat janë dy te moshuar 85 vjeç që kanë gjetur vdekje tragjike ne shtëepinë e tyre për shkak te fenomeneve te tejskajshme te motit.

Sipas grupeve të shpëtimit u gjetën te mbytur nga ujërat e rrëmbyera qe përmbyten disa fshatra.
Ne operacionin e shpëtimit qe ende vazhdon për banorët e tjerë marrin pjesë 72 zjarrfikës me 26 mjete , tre barka dhe një helikopter Super Puma.

Sipas kryebashkiakut te fshatit Vasiliko brenda disa orësh ujërat e lumit Lilas kanë dalë nga shtrati dhe kanë përmbytur disa fshatra.

Banorët kanë kërkuar ndihmë pasi ka ende dhjetëra shtëpi ne te cilat uji ka mbuluar bodrumet apo katet e para.
Madje thuhet se ne fshatin Politika ka banorë qe ndodhen te izoluar ne tarracat e shtëpive te rrethuar nga uji qe ka përmbytur çdo gjë.

Ne pamjet e para qe bëjnë xhiron e media e vendase duket se rrugët dhe makinat janë mbuluar nga uji.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco