Erdogan: 'Shën Sofia' është çështja jonë, nuk duam tension në Mesdhe

Erdogan: 'Shën Sofia' është çështja jonë, nuk duam tension në Mesdhe

15:03, 12/07/2020

Në një intervistë për revistën “Kriter” Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan u rishfaq në pozicionin e tij për Shën Sofia . "Vendimi përfundimtar për statusin e Hagia Sophia ka të bëjë me kombin turk dhe me asnjë  tjetër. Edhtë  çështje jona e brendshme, "tha presidenti turk, duke iu referuar reagimeve për shndërrimin në xhami të Shën Sofia. 

Presidenti turk, i cili gjithashtu provokoi me datën që ai zgjodhi të bëjë lutjen e parë myslimane në Shën Sophia, gjithashtu tha për vendimin e vitit 1934 të cilin e karakterizoi Shën Sofia si një muze që "ishte jashtëzakonisht i dhimbshëm për kombin tonë" .

Në të njëjtën intervistë, presidenti turk gjithashtu përmendi ato që po ndodhin në rajonin e Mesdheut, duke argumentuar se vendi i tij "nuk dëshiron tension në rajon".   “Unë e them qartë dhe me zë të lartë. Ne nuk duam tension në Mesdhe , i cili ka qenë djep i kulturave të ndryshme përgjatë historisë. Përkundrazi, ne besojmë se depozitat e hidrokarbureve janë një mundësi për të gjithë rajonin, "tha Rexhep Tajip Erdogan.

"Dera jonë është e hapur për çdo ofertë bazuar në bashkëpunim dhe shpërndarje të barabartë. Ne jemi të gatshëm të punojmë me të gjithë mbi këtë bazë ".

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco