'Nënë, nuk do të të shoh më kurrë!' - Eshtrat e pagjetura, 25 vjet pas gjenocidit në Srebrenicë

'Nënë, nuk do të të shoh më kurrë!' - Eshtrat e pagjetura, 25 vjet pas gjenocidit në Srebrenicë

09:27, 11/07/2020

Njëzetepesë vjet më parë, më shumë se 8,000 burra dhe djemë myslimanë të Bosnjës u vranë nga forcat serbe të Bosnjës në Srebrenicë, masakër kjo e cila u shpall zyrtarisht si gjenocid.

Data 11 korrik shënon përvjetorin e zymtë të asaj ngjarjeje- vrasjen më të madhe masive në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore.

Ramiza Gurdiq humbi burrin e saj dhe dy djemtë në masakrën e vitit 1995 dhe ka kaluar një çerek shekulli duke kërkuar për eshtrat e tyre dhe duke kërkuar përgjigje. (Përgatiti Donika Alihajdaraj, Bujar Tërstena).

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco