Protestat në Serbi janë më të gjëra se frika e izolimit

Protestat në Serbi janë më të gjëra se frika e izolimit

13:02, 09/07/2020
A+ Aa A-

Nga Guy De Launey, BBC

Propozimi për një shtetrrethim gjatë fundjavës mund të ishte katalizatori për protestat e kësaj jave në Beograd. Por frika e ri-hyrjes në izolim nuk e shpjegon egërsinë e skenave në kryeqytetin e Serbisë gjatë dy netëve të fundit.

Mes protestuesve ekziston një ndjesi e mungesës së të drejtave politike. Partitë kryesore të opozitës bojkotuan zgjedhjet parlamentare të muajit të shkuar, duke i dorëzuar presidentit Aleksandar Vuçiç dhe Partisë së tij Progresive (SNS) një shumicë masive në Asamblenë Kombëtare. Tubimet jashtë asaj ndërtese janë një mënyrë për të treguar se Vuçiç nuk është aspak i admiruar në mënyrë universale.

Kundërshtarët dhe organizatat e shoqërisë civile argumentojnë se SNS dominon në media dhe institucionet kombëtare në atë masë saqë zërat e tjerë rrallë dëgjohen. Gjatë protestave të së martës në mbrëmje, televizioni shtetëror RTS po transmetonte një film të Jackie Chan, ndërsa aksioni i vërtetë po zhvillohej praktikisht përpara derës së tyre të përparme.

Grupet ultra-nacionaliste janë përqendruar në protesta për të promovuar axhendat e tyre. Dhe qeveria e opozita kanë akuzuar njëra-tjetrën për infiltrimin e agjentëve provokues për të nxitur dhunë.

Vuçiç është tërhequr nga thirrjet e tij për izolim- dhe qeveria pritet ta konfirmojë këtë qëndrim më vonë gjatë ditës së sotme. Por mund të mos jetë e mjaftueshme për të parandaluar protestat e mëtejshme.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco