‘Serbia manipuloi rastet me COVID-19’/ Eurodeputetja akuza Vuçiç: E ke mendjen te pushteti, jo te shëndeti

‘Serbia manipuloi rastet me COVID-19’/ Eurodeputetja akuza Vuçiç: E ke mendjen te pushteti, jo te shëndeti

17:05, 08/07/2020

Viola von Cramon, raportuesja për Kosovën në Parlamentin Europian, ka akuzuar ashpër presidentin serb, Aleksander Vucic, për manipulim të shifrave të pandemisë.

‘Për përfitime elektorale para zgjedhjeve, kreu i shtetit ka gënjyer rreth rasteve me COVID-19 , ka shkruar Cramon në twitter.

“Duket se Vuçiç gënjeu rreth numrave të COVID-19 për të pasur ‘zgjedhje’ të qeta. Ai nuk mund të fshihet pas shtimit të rasteve të reja dhe njerëzit e dinë se për të, pushteti ishte më i rëndësishëm se shëndeti”, theksoi eurodeputetja.

Raportuesja për Kosovën Von Cramon, komentoi dhe protestat në Beograd kundër masave të reja kufizuese dhe dënoi dhunën brutale të policisë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco