Maqedonia kërkon testim për ata që hyjnë: serbët, kosovarët, boshnjanjët, malazezët

Maqedonia kërkon testim për ata që hyjnë: serbët, kosovarët, boshnjanjët, malazezët

13:58, 08/07/2020

Komisioni për Sëmundje Infektive në Maqedoninë e Veriut sot në mëngjes ka sjellë vendim duke rekomanduar që qytetarët që hyjnë nga vendet fqinje dhe rajoni duhet të kenë test për koronavirus.

Sipas këtij komisioni, për të hyrë në Maqedoninë e Veriut shtetasit e Serbisë, Kosovës, Bosnjë- Hercegovinës dhe Malit të Zi duhet të kenë test PSR negativ për koronavirus, edhe ate jo më të vjetër se 72 orë.

Lajmi është bërë i ditur nga Ministria e Shëndetësisë, ndërsa rekomandimi i Komisionit i është dërguar Qeverisë. Komisioni ka rekomanduar që kjo masë të hyjë në fuqi nga dita e nesërme. Megjithatë, do të varet se a do të pranohet nga ana e Qeverisë për tu bërë e plotëfuqishme, përcjell INA.

Rekomandimi i Komisionit për Sëmundje Infektive është sjellë pas shqyrtimit të situatës aktuale epidemiologjike në vendet fqinje dhe të rajonit, dhe pas informacioneve të siguruara nga institucionet e atjeshme shëndetësore. Kjo masë siç shihet nuk do të vlejë për shtetasit e Shqipërisë dhe vendeve të tjera të BE-së.

Ministri i shëndetësisë, Venko Filipçe dy ditë më parë paralajmëron se gjatë kësaj jave mund të rekomandojë masa shtesë sa i përket kufijve, pasi që ka rritje të rasteve me Kovid19 në shtetet e rajonit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco