Nga Ukraina në Greqi për ‘pushime’, por harrojnë rregullat e pandemisë, përfundojnë në qendrat e paraburgimit

Nga Ukraina në Greqi për ‘pushime’, por harrojnë rregullat e pandemisë, përfundojnë në qendrat e paraburgimit

08:43, 07/07/2020

Edhe pse rregullat e fluturimeve në këto kohë pandemie kanë qenë të qarta kjo nuk i ka ndaluar disa shtetas nga Ukraina të marrin rrugën me avion drejt Greqisë.

Të arrestuarit e përkohshëm në ” Eleftherios Venizelos ” janë 17 shtetas ukrainas , duke përfshirë fëmijë, të cilët udhëtuan nga Kievi në Athinë duke kundërshtuar ndalimin aktual të fluturimeve nga disa aeroporte.

Ndalimi aktual i udhëtimit u injorua pas mbërritjes në Aeroportin Eleftherios Venizelos, kur dihet që shtetasit e vendeve të treta nuk lejohen të hyjnë në Evropë. Ukrainasit arritën në dy fluturime, Ryanair dhe Ëizz Air , pasditen e së shtunës.

Një nga 17 banorët, Maxim, pretendon se kur arriti në aeroportin e Kievit, ai së bashku me pasagjerët e tij iu nënshtruan një ekzaminimi të rreptë dhe iu nënshtruan një testi të veçantë për koronavirusin.

Sidoqoftë, kur mbërritën në Athinë dhe pas një kontrolli, tonet u rritën pasi ukrainasve iu kërkua të nënshkruanin një dokument me të cilin ata japin pëlqimin e tyre për një kthim të menjëhershëm në vendlindje. Ata nuk pranuan, duke urdhëruar kështu ndalimin e tyre.

Qytetarët e Ukrainës janë ende në paraburgim , ndërsa autoritetet greke iu kanë hequr i tyre të gjitha sendet që ata kishin në valixhet e tyre, përfshirë laptopët. Ukrainas protestojnë ndaj kushteve të këqija në qeli .

Ata pretendojnë se mungon baza themelore, si letra higjienike apo sapuni. Ata pretendojnë se nuk u sigurohet ujë dhe ushqim.

Pasagjerët kontaktuan konsullin ukrainas, i cili i informoi ata që nuk lejoheshin të hynin në Greqi dhe se do të duhej të ktheheshin me të njëjtat fluturime që kishin mbërritur në Athinë. Këto dy fluturime janë caktuar për sot, 7 korrik.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco