FOTO/ Mbyllet qendra e Athinës pas njoftimit për zhvillimin e protestave

FOTO/ Mbyllet qendra e Athinës pas njoftimit për zhvillimin e protestave

19:27, 02/07/2020

Rrugët kryesore në qendër të Athinës mbeten të mbyllura për shkak të mobilizimeve në Sintagma.

Konkretisht, rrugët Panepistimiou, Stadiou, Amalias dhe Vas.S Sofias aktualisht janë mbyllur për shkak të një proteste kundër ankandeve, ndërsa pak më vonë është planifikuar një tubim nga KKE kundër projektligjit për demonstrime dhe marshime.

Në mënyrë analitike, në orën 19:00, Kushtetuta po mbahet nga organizatat e mëposhtme: Aksioni kundër Rigjenerimit dhe Gentrifikimit (AARG), Rrjeti i Qytetarëve Cholargos-Papagou, Aksioni i Bashkuar kundër Ankandeve, Asambleja Popullore koordinim, Koordinim i kolektivëve të Attikës (SYSA). Në të njëjtën kohë, mësuesit edhe po mbajnë një tubim.

KKE protestë  në orën 7:30. Organizatat e partisë KKE u bëjnë thirrje të gjithë punëtorëve, të varfërve, të rinjve të reagojnë ndaj përpjekjes së qeverisë për të vendosur kufizime të reja të papranueshme për të drejtat e punëtorëve dhe njerëzve dhe të marrin pjesë në mitingje masive.

Në 7.30 p.m. Janë vendosur  parrulla në Omonia dhe Propylaea. Sekretari i Përgjithshëm i Komitetit Qendror të Partisë Komuniste të Greqisë, Dimitris Koutsoumbas, do të marrë pjesë në tubim dhe do të bëjë deklarata.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco