23 raste të reja me COVID-19 në Greqi, ku 11 janë infeksione ‘të importuara’

23 raste të reja me COVID-19 në Greqi, ku 11 janë infeksione ‘të importuara’

20:16, 01/07/2020

EODY njoftoi 23 raste të reja të virusit të ri në vend.

Nga këto, 1  në Rodopi , 2 në Kastoria , 1 në Attica , 8 në PE Xanthi , 4 janë "të importuar" nga Promachonas , 2 janë nga Shqipëria , 4 nga fluturime të huaja dhe 1 tjetër i importuara u gjet në Karpathos .

Sa për rastin nga Karpathos, sipas informacionit është një greko-amerikan që u transportua me një kapsulë të veçantë në spitalin Venizelio në Heraklion, Kretë.

Numri i përgjithshëm është 3432.

777  të prekur konsiderohet se kanë të bëjnë me udhëtimet nga jashtë dhe 1906 kanë të bëjnë me një çështje tashmë të njohur.

9  pacientë po trajtohen të intubuar. Ndërkohë që 119 pacientë janë larguar nga ICU. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë vdekje, ndërsa numri  qëndron në 192, 61 gra dhe pjesa tjetër burra. 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco