Pas Turqisë, edhe Greqia tronditet nga një tërmet i fortë

Pas Turqisë, edhe Greqia tronditet nga një tërmet i fortë

22:49, 28/06/2020

Një tërmet me madhësi 5.3 të shkallës rihter tronditi mbrëmjen e sotme ishullin grek të Rodosit.

Lëkundja sizmike, sipas Institutit Gjeodinamik, u regjistrua në orën 20:43, 20 km në verilindje të ishullit, ndërsa epiqendra ishte në një thellësi prej 40 kilometrash . 

"Ishulli i Kalorësve" nuk raportoi ndonjë dëm apo probleme të tjera, por kishte shqetësim relativ, veçanërisht në qytetin e Rodos, ku u ndje veçanërisht tërmeti.

Image

Nga ana e saj, Industro Euro-Mesdhetare vlerëson tërmetin në 5.4 në shkallën Rihter, por jep një thellësi fokale prej 65 kilometrash. 

Tërmeti u ndje edhe në Marmaris.

Sipas mediave turke, tërmeti ndodhi shumë afër bregdetit të Turqisë dhe konkretisht në zonën turistike të Marmaris. 

Informacioni i parë tregon se nuk ka pasur viktima ose dëme në zonat e Turqisë ku u ndje tërmeti, siç raportohet nga Drejtuesit Lokalë të provincës turke. 
Instituti Sizmologjik Turk vlerëson madhësinë e tërmetit në 5.2 në shkallën Rihter. 

https://www.protothema.gr/greece/article/1021465/ishuros-seismos-53-rihter-koda-sti-rodo/

© SYRI.net

Lexo edhe:

Tags

Komentet

Shto koment

Denonco