Korrupsion 5 mln euro me respiratorët, arrestohet Kryeministri i Bosnjës e Hercegovinës

Korrupsion 5 mln euro me respiratorët, arrestohet Kryeministri i Bosnjës e Hercegovinës

09:01, 30/05/2020
A+ Aa A-

Kryetari i Federatës së Bosnjës e Hercegovinës, Fadil Novalic, Drejtor i Mbrojtjes civile dhe pronari i kompanisë “Mjedra e argjendë” janë marrë në pyetje në selinë e Agjencisë Shtetërore për Hetime dhe Mbrojtje në kuadër të hetimit për aferën “Respiratorët”, njofton Alsat.mk. 

Policia i ka marrë telefonin Novalicit për ekspertizë, ku duhet të konfirmohet me kë ka kontaktuar ai për blerjen e respiratorëve.

Respiratorët që u bënë objekt hetimi u blenë nga Kina për 5.3 milionë euro, por janë të papërdorshëm në repartet e kujdesit intensiv, kurse hetim duhet të përcaktojë sesi “Mjedra e argjendë” mund të importojë respiratorë kur ajo është e regjistruar si kompani e përpunimit dhe kultivimit të frutave dhe perimeve.

Kompania, tenderin e ka fituar me marrëveshje të drejtpërdrejtë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Askushi30/05/2020 09:43

Ky nuk e beri reformen ne drejtesi, prandaj e hengri. Rama beri Reformen ne drejtesi dhe munde te vjedhi e grabisi e dhunoje si ti doj k “” ri. Fatkeqsija jone

Shto koment

Denonco