Maqedoni e Veriut: Nëse nuk shtyhet Gjendja e Jashtëzakonshme, vendoset data e zgjedhjeve

Maqedoni e Veriut: Nëse nuk shtyhet Gjendja e Jashtëzakonshme, vendoset data e zgjedhjeve

13:27, 27/05/2020
A+ Aa A-

Maqedoni e Veriut - Më 30 maj përfundon gjendja e jashtëzakonshme 14-ditore dhe Qeveria deri në fund të javës duhet të jap vlerësimin se a është e nevojshme vazhdimi i saj apo t’i jepet fund. Ndërkohë, në rast të përmbylljes së saj, liderët e partive politike duhet të merren vesh për datën e zgjedhjeve.

Më 18 maj nuk pati marrëveshje mes liderëve të partive dhe nuk ka datë për mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme, të cilat duhej të mbaheshin më 12 prill, por ishin shtyrë për shkak të pandemisë, njofton INA.

Partitë politike nuk kanë dhënë asnjë sinjal për marrëveshje dhe se ato përmes mediave kanë përcjellë qëndrimet e tyre kontradiktore. Deri tani nuk ka datë të përcaktuar, por siç mësohet 5 korriku shihet si një nga propozimet më të pranueshme nga të gjitha palët politike.

Jozyrtarisht mësohet se deri në fund të javës pritet të ketë një takim të liderëve për të caktuar datën e zgjedhjeve, që do të jetë një kompromis mes të gjitha subjekteve politike.

Kryeministri teknik, Oliver Spasovski theksoi mbrëmë se deri në fund të javës do të bëhet vlerësimi se a ka nevojë për shpalljen sërish të gjendjes së jashtëzakonshme. 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco