Greqia mirëpret gjermanët, qipriotët dhe izraelitët në valën e parë të rihapjes

Greqia mirëpret gjermanët, qipriotët dhe izraelitët në valën e parë të rihapjes

12:47, 27/05/2020

Athinë - Greqia do të lejojë udhëtarët nga rreth dy dyzina vendesh, përfshirë Gjermaninë, Qipron dhe Izraelin, ta vizitojnë nga mesi i qershorit pa pasur nevojë të karantinohen, thanë zyrtarët qeveritarë, pjesë e një lehtësimi gradual të kufizimeve të bllokimit të koronavirusit.

Turizmi zë rreth 20% të ekonomisë greke dhe qeveria e sheh sektorin si një motor kryesor të rimëkëmbjes së tij nga një bllokim që ka sjellë biznesin në një ndalesë virtuale.

"Do të ketë rreth 20-25 vende, shtetasit e të cilëve do të lejohen të vijnë," tha një burim qeveritar, duke shtuar se në listë do të përfshihen Qiproja, Izraeli dhe vendet në Evropën qendrore dhe Ballkanin. Lista e plotë do të shpallet këtë javë.

Kryeministri Kyriakos Mitsotakis ka thënë se gjermanët do të lejohen të vizitojnë Greqinë nga 15 qershori. Ai gjithashtu ka thënë se fluturimet ndërkombëtare për në qytetin verior të Selanikut do të rifillojnë më 15 qershor, më shpejt se data e planifikuar e 1 korrikut.

Greqia aktualisht lejon qytetarët nga të gjitha vendet e BE-së, përveç Italisë, Spanjës dhe Hollandës që të fluturojnë për në Athinë, por ato më pas i nënshtrohen një mbylljeje 14-ditore. Vizitorëve nga Britania dhe vendet e tjera jo nga BE gjithashtu ndalohet aktualisht të hyjnë në Greqi.

Greqia e ka mposhtur relativisht mirë krizën e koronavirusit, me vetëm 2,892 raste të konfirmuara dhe 173 vdekje.

Një burim tjetër qeveritar tha që ekspertët shëndetësorë po diskutonin nëse udhëtarët do të duhej të ishin testuar për COVID-19 para se të vizitonin Greqinë dhe nëse rekomandohet mbulimi i sigurimeve për infeksione të tilla.

Qeveria ka thënë se planifikon të rivendosë fluturimet ndërkombëtare në ishujt e Greqisë nga 1 korriku, por do të refuzojë hyrjen për qytetarët nga vendet me shkallë të lartë infeksioni deri më 15 korrik.

Rreth 33 milion turistë vizituan Greqinë vitin e kaluar, duke gjeneruar të ardhura prej 19 miliardë eurosh.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco