COVID-19/ Greqia shpall fushatë vaksinimi nga mosha 50 vjeç, ilaçi është....

COVID-19/ Greqia shpall fushatë vaksinimi nga mosha 50 vjeç, ilaçi është....

11:09, 27/05/2020

Greqia starton fushatë vaksinimi kundër covid-19 nga 1 qershor.

Sipas një studimi të specialistëve grekë për infeksionet virale nga viti 2017 që u përfundua në muajt e parë të 2020 dhe duke ndjekur shembullin e Australisë, Hollandës dhe Gjermanisë ministria e Shëndetësisë ka vendosur të shpallë një fushatë vaksinimi për grupet e rrezikuara nga mosha 50 vjeç me vaksinën BCG kundër tuberkulozit.

Përderisa nuk ekziston një vaksinë e posaçme dhe është vërtetuar se kjo vaksinë ul rrezikun e gjendjes së rëndë nga covid-19 deri në 80%, atëherë përbën një mbrojtje momentale për popullsinë dhe krijimin e imunitetit të popullsisë, theksojnë shkencëtarët grekë.

Vaksinimi do bëhet në 4 spitale të Athinës dhe disa të qyteteve më të mëdha periferike.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco