Greqia tronditet nga tërmeti 6,2 ballë në Mesdhe, lëkundje edhe në jug të Shqipërisë

Greqia tronditet nga tërmeti 6,2 ballë në Mesdhe, lëkundje edhe në jug të Shqipërisë

07:43, 21/05/2020
A+ Aa A-

Një tërmet ka goditur brigjet e Greqisë në orët e para të ditës së sotme. Banorët në Athinë raportuan se e ndien se si tërmeti tronditi qytetin për disa sekonda.

Qendra Sizmologjike Mesdhetare Evropiane (EMSC) tha se tërmeti ra rreth 150 milje në jug-perëndim të Gargalianoi.

Një mesazh në Tëiterr nga EMSC thoshte: "Tërmeti me magnitudë 6.2 godet 260 km në jugperëndim të Greqisë 19 minuta më parë."

Menjëherë pas tërmetit, banorët nxituan të kontrollonin dhe të shkruanin ë faqen e internetit të EMSC për atë që përjetuan

Njëri shkroi: "Dyert dhe ekrani i kompjuterit lëvizën pak, jo shumë nga lëkundjet.

Një tjetër tha: "Isha në gjumë, më zgjoi".

Tërmeti kishte fillimisht një madhësi paraprake prej 4.8 ballë që u pasur nga një e dytë prej 4.1. 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco