E lidhur me koronavirusin, sëmundja misterioze që prek fëmijët mbërrin në Serbi, konfirmohen dy raste

E lidhur me koronavirusin, sëmundja misterioze që prek fëmijët mbërrin në Serbi, konfirmohen dy raste

08:16, 20/05/2020

Sindroma Kaëasaki tashmë është shfaqur edhe të fëmijët në Serbi, kjo sëmundje e rrallë ka ndërlidhje me koronavirusin.

Sindroma Kaëasaki, e cila u shfaq në vendet e Europës dhe Shtetet e Bashkuara në fëmijët që kishin koronavirus, gjithashtu është shfaqur për herë të parë edhe në Serbi, bëhet fjalë për dy raste deri me tani.

Por, kjo nuk duhet t’i shqetĂ«soj prindĂ«rit sepse kjo sĂ«mundje jashtĂ«zakonisht e rrallĂ« Ă«shtĂ« e kurueshme nĂ«se zbulohet nĂ« kohĂ«.

“NĂ« çdo rast, prindĂ«rit nuk duhet tĂ« shqetĂ«sohen, sepse edhe nĂ«se ndodh ky çrregullim, Ă«shtĂ« i shĂ«rueshĂ«m nĂ«se vĂ«rehet me kohĂ«. PrindĂ«rit duhet tĂ« telefonojnĂ« mjekun nĂ« momentin kur ata mendojnĂ« se fĂ«mija ka ethe pa e ditur arsyet pĂ«r tĂ«, nĂ«se ndodhin skuqje dhe ndryshime tĂ« tjera karakteristike tĂ« KaĂ«asaki “, tha Ida Jovanovic, drejtuese e kardiologjisĂ« nĂ« KlinikĂ«n Universitare tĂ« FĂ«mijĂ«ve.

Jovanoviç shton se arsyeja e shfaqjes së këtij sindroma nuk është imuniteti i dobësuar, por një reagim imunitar që është individual, dhe thotë se mund të ndodhë edhe tek fëmijët që janë plotësisht të shëndetshëm, dhe pasi tejkalojnë një infeksion, shfaqet ky fenomen.

Në Institutin për Nëna dhe Fëmijë, aktualisht ekzistojnë dy pacientë me sindromën Kaëasaki të cilët po kurohen me sukses. Sipas dëshmisë së bashkëbiseduesit të Sputnik, të dy pacientët kishin koronavirus, d.m.th. testi ishte pozitiv në njërin dhe negativ i rremë në tjetrin, sepse u vendos prania e antitrupave. Të dy pacientët ishin më të vjetër se pesë vjet dhe kishin vetëm disa nga simptomat.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco