Greqia hap kufijtë vetëm për turistët nga BE dhe Izraeli brenda 1 korrikut

Greqia hap kufijtë vetëm për turistët nga BE dhe Izraeli brenda 1 korrikut

07:56, 20/05/2020
A+ Aa A-

Qeveria Mitsotakis ka vendosur të hapë kufijtë e Greqisë për turistët nga Bashkimi Evropian, zona  Shengen dhe Izraeli që nga 1 korriku e shumta,  por ndoshta edhe më herët, nga mesi i qershorit, mësoi Kathimerini.

Njoftimet përkatëse priten të mërkurën ose të enjten, së bashku me planin e qeverisë për të mbështetur industrinë turistike.

Sipas të njëjtave burime, autoritetet shëndetësore të vendit kanë miratuar tashmë planin e qeverisë për të lejuar turistët dhe vetëm data mbetet për t'u caktuar Kjo do të varet nga të dhënat epidemiologjike të vendit, të cilat janë shumë inkurajuese për momentin.

Hapja e kufijve gjithashtu mund të sjellë që hotelet sezonale të fillojnë biznesin nga 15 qershori - hotelet gjatë gjithë vitit të hapen nga 1 qershori. Vendimet përkatëse do të merren nga Kryeministri Kyriakos Mitsotakis.

Fluturimet ndërkombëtare nga disa vende do të jenë  gati për të filluar javën e fundit të majit.

Sipas vendimit të qeverisë, udhëtarët që vijnë nuk do të karantinohen ose nuk do t’u kërkohet të bëjnë një test për koronavirusin.

Greqia kishte kërkuar këto teste përpara se Komisioni Evropian të hartonte një seri propozimesh javën e kaluar në lidhje me lëvizjen e lirë në bllok. Sidoqoftë, kërkesa nuk u pranua nga BE dhe as nga Qendra Evropiane e Parandalimit të Sëmundjeve dhe Agjensia Evropiane e Sigurisë së Aviacionit, e cila vendosi që testet nuk duhet të jenë një parakusht për udhëtim duke pasur parasysh të dhënat ekzistuese shkencore.

Vendet individuale do të kenë të drejtë të kërkojnë kushte shtesë, por BE ka kërkuar që të respektohet parimi i mosdiskriminimit.

Sa i përket udhëtimit ajror, ai do t'i nënshtrohet protokolleve specifike që përfshijnë respektimin e distancës fizike në aeroporte. Për më tepër, maskat do të jenë të detyrueshme në aeroporte dhe në aeroplanë, ndërsa do të kërkohet plotësimi i një pyetësori të veçantë shëndetësor para udhëtimit.

Sa i përket paketës për sektorin e turizmit, Mitsotakis gjithashtu do të shpallë një seri masash mbështetëse për transportin, hotelet dhe të gjithë sektorët e përfshirë në sektorët e mikpritjes dhe udhëtimit.

Sipas burimeve, këto masa do të përfshijnë një ulje të TVSH-së në paketat turistike, transportin dhe zonat e tjera të prekura të industrisë turistike, si dhe subvencionimin e punës.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco