Akropoli mirëpret vizitorët përsëri pas dy muajsh

Akropoli mirëpret vizitorët përsëri pas dy muajsh

11:51, 19/05/2020

Rojet e veshur me maska mbrojtëse u panë të hënën përpara Propylaea, porta e Parthenonit, pas rihapjes së Akropolit dje.

Vizitorët patën privilegjin t'i gëzoheshin panoramës pa turmat e zakonshme që tërheq ajo.

Presidentja greke Katerina Sakelloropoulou gjithashtu vizitoi Akropolin, duke e përshkruar atë si "një simbol kulturor universal që ka frymëzuar dhe do të vazhdojë të frymëzojë të gjithë botën përgjithmonë."

Rihapja e vendeve të lashta është pjesë e fazës së tretë të lehtësimit të qeverisë për kufizimet e bllokimit të futura në mars për të frenuar përhapjen e koronavirusit të ri.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco