Lehtësohen masat/ Bosnje dhe Hercegovina rihap kufijtë më 1 qershor

Lehtësohen masat/ Bosnje dhe Hercegovina rihap kufijtë më 1 qershor

18:14, 18/05/2020

Kufijtë e Bosnje dhe Hercegovinës do të rihapen më 1 qershor, konfirmoi kabineti i Këshillit të Ministrave të këtij vendi për Shërbimin e Ballkanit të Radios Evropa e Lirë.

Ky vend i ka mbyllur kufijtë për të huajt më 17 mars, për shkak të pandemisë së koronavirusit.

Këshilli i Ministrave ka miratuar tani vendimin që përcakton kushte shtesë për hyrjen e të huajve në Bosnje.

Detaje për to do të jepen në një nga seancat e ardhshme të këtij Këshilli, iu tha Radios Evropa e Lirë.

Bosnja dhe Hercegovina ka konfirmuar afro 2,300 raste të të infektuarve me koronavirus dhe 133 viktima.

"Nuk ka përgjegjësi kolektive, por është përgjegjësi e secilit individ që t’i zbatojë masat dhe kështu të parandalojë përhapjen e koronavirusit”, u tha gazetarëve Goran Çerkez, anëtar i Shtabit të Krizave në Ministrinë e Shëndetësisë të Federatës së Bosnje dhe Hercegovinës.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco