Në luftë me COVID-19/ Bosnja siguron 150 mijë teste të reja

Në luftë me COVID-19/ Bosnja siguron 150 mijë teste të reja

22:10, 06/04/2020

Të hënën, Kryeministri federal Fadil Novalic ka njoftuar se 150,000 teste nga Koreja e Jugut, të blera nga Qeveria e Federatës së Bosnjës dhe Hercegovinës, kanë mbërritur.  

“Siç ishte premtuar, përveç 20,000 testeve fillestare, kemi blerë dhe dorëzuar në Bosnje dhe Hercegovinë një shtesë prej 150,000 testesh, të cilat do t’i dorëzohen institucioneve shëndetësore në të gjithë Federatën,” tha Novalic, raporton Sarajevo Times.  

Deri më tani, 39 njerëz nga zona e Kantonit të Hercegovinës Perëndimore janë infektuar me koronavirus.  

Numri i infektuar në Bosnje tani ka arritur në 659.  

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco