Greqi, shkon në 40 numri i viktimave nga koronavirusi

Greqi, shkon në 40 numri i viktimave nga koronavirusi

10:14, 30/03/2020

Në Greqi numri i viktimave si pasojë e koronavirusit ka shkuar në 40, ndërsa të infektuar deri tani raportohet për 1,156 persona.

Po ashtu mësohet se në mes të viktimave ka më shumë burra sesa gra,  ndërkohë që mosha mesatare e tyre është 71 vjeç.

Aktualisht në Terapi Intensive qëndrojnë 69 persona, nga të cilët 77% kanë sëmundje shoqëruese.

Ndërkohë që numri i të prekurve dhe viktimave rritet, Kryeministri Kyriakos Mitsotakis raporton  se po harton skenarë alternative të ndërhyrjes për ta cuar vendin në normalitet sa më shpejt të jetë e mundur.

Sipas ekspertëve 10 maji mund të jetë data kur do të fillojnë të lehtësohen masat kufizuese.

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco