'Qytet fantazëm' për 46 vjet/ Gati të rihapet ‘parajsa bregdetare’

'Qytet fantazëm' për 46 vjet/ Gati të rihapet ‘parajsa bregdetare’

17:42, 15/02/2020

Zyrtarët turq dhe qiprioto verior u takuan të shtunën në një qytet të braktisur të shkatërruar nga lufta, për të diskutuar rihapjen e mundshme të zonës pas 46 vjetësh, një veprim për të cilin Ankaraja tha se ishte një mundësi "historike" për të sjellë turizëm dhe përfitime ekonomike.

Varosha, një periferi jugore e Famagusta është rrethuar dhe braktisur që kur Turqia pushtoi Qiprore Veriore, të frymëzuar pas një grushti nga Greqia në 1974, raporton Reuters.

I mbështetur në një gardh i cili shtrihet në det, ish-atraksioni turistik ka qenë i bllokuar për këdo, por ushtria turke largoi 39,000 banorët e saj qipriotë grekë duke përparuar trupat turke.

Duke folur në Varosha pasi vizitoi zonën, nënkryetari turk Fuat Oktay tha që hapja e Varosha do të kishte përfitime për turizmin, ekonominë dhe tregtinë.

"Mbajtja e kësaj parajse bregdetare nën sovranitetin e Republikës Turke të Qipros Veriore nuk është e pranueshme juridikisht, politikisht ose ekonomikisht," tha Oktay.

Zyrtarët turq dhe qipriotë veriorë po vazhdonin përpjekjet e tyre për inventarizimin e atjeshëm, tha ai.

"Fatkeqësisht këtu ka një zonë të braktisur si dhe ndërtesa të kalbura. Shpresa jonë është që Varosha të ringrihet në një mënyrë që do të rigjallërojë jetën ekonomike, tregtare dhe sociale këtu, "tha Oktay. 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco