Tërmeti 6.8 ballë në Turqi u paralajmërua, ja çfarë shkruante sizmiologu grek 12 orë para lëkundjeve

Tërmeti 6.8 ballë në Turqi u paralajmërua, ja çfarë shkruante sizmiologu grek 12 orë para lëkundjeve

12:17, 25/01/2020

Tërmeti shkatërrues në Turqi u paralajmërua nga sizmiologu grek Gerasimos Huliaras. Mëngjesin e së premtes në orën 8.20 me orën greke, rreth 12 orë para se lëkundjet të shkatërronin disa zona në lindje të Turqisë sizmiologu, i cili vazhdimisht ndan me ndjekësit postime për sizmiologjinë, kishte shkruar:

Sizmologu grek iu bën thirrje autoriteteve turke të tregohen të vëmendshme, duke u referuar në statistikat shkencore dhe të dhënat i ka publikuar edhe në gjuhën angleze. Ai postoi edhe hartën me pikat e kuqe që sipas tij janë zonat e rrezikuara ku përfshiheshin edhe zonat e prekura nga tërmeti i së premtes.

Image

Paralajmerimi i sizmiologut grek u përhap me shpejtësi në media, dhe nuk u desh shumë kohë që ai të provohej.

Pak minuta pas tërmetit që la pas viktima dhe dëme të mëdha, shkencëtari shkroi: “Sinqerisht me vjen keq për viktimat e tërmetit. Edhe një herë do ta them atë që e them prej 30 vitesh që kam qenë në Gjeodinamikë. Ndërtesat po vrasin si në Shqipëri vitin e kaluar ashtu edhe në Turqi tani. Duket se varfëria po i sjell njerëzit në situata të mjerueshme që ata as nuk mund ta mbrojnë veten e tyre”.

Image

http://newpost.gr/kosmos/5e2b40ebc7689eb86e903ce5/hoyliaras-sto-newpost-gia-ta-6-8-rihter-stin-toyrkia-anamenontai-ishyroi-metaseismoi?fbclid=IwAR1Z8QdBfdpVOZ9ZP_gJTSDB6sfkJIp1b3yQr8jhbzUCbgSbJAaYdaRx36g

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco