VIDEO/ Dita zbulon tmerrin e tërmetit në Turqi: 22 viktima dhe godina të rrafshuara

VIDEO/ Dita zbulon tmerrin e tërmetit në Turqi: 22 viktima dhe godina të rrafshuara

10:25, 25/01/2020

Tërmeti me magnitudë 6.8 të shkallës Richter në Turqinë jug-lindore ka shkaktuar një bilanc tragjik me 22 viktima të konfirmuara, dhjetra nën rrënoja dhe më shumë se 1 000 të lënduar.

Zbardhja e ditës ka shfaqur edhe dimensionin e vërtetë të shkatërrimit duke sjellë në vëmendjen e turqve tërmetin e vitit 1999 nga i cili vdiqën 17 000 persona.

Krahas shkatërrimit në goditjen e parë, tërmeti shkaktoi edhe zjarr në disa godina për shkak të shpërthimit të gazit. 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco