Papa do vizitojë Malin e Zi vitin tjetër, qeveria: Vizitë me rëndësi historike

Papa do vizitojë Malin e Zi vitin tjetër, qeveria: Vizitë me rëndësi historike

17:30, 14/12/2019

Papa Françesku do të vizitojë Malin e Zi vitin e ardhshëm.

Ky lajm u konfirmua në një takim midis Papës dhe kryeministrit të Malit të Zi Dusko Markoviç të shtunën në Vatikan, tha qeveria e Malit të Zi.

Sipas qeverisë, vizita e Papës në Mal të Zi do të ketë rëndësi historike.

Gjatë takimit me kryeministrin, Papa Françesku vlerësoi politikat që po ndjek Mali i Zi për ekumenizmin, kulturën, ekologjinë dhe humanizimin në të gjitha sferat e marrëdhënieve shoqërore, tha qeveria.

Me ftesë të Sekretarit të Shtetit të Vatikanit, Peter Parolin, vizita e Markoviçit ishte dakorduar më parë, por erdhi megjithatë në një kohë të ndjeshme kur Qeveria planifikon të miratojë një Akt të Lirisë së Fesë që vlen edhe për pronat e Kishës Katolike në Mal të Zi.

Patriarku serb Irinej ka ngritur shqetësimet në lidhje me propozimin për këtë ligj të ri, duke ia dërguar këtë vit në një letër, kreut të Kishës Katolike Romake.

Ligji për Liritë Fetare duhet të miratohet në baza demokratike, i pranuar nga të gjitha bashkësitë fetare, thuhet në letër, por qeveria malazeze ka miratuar projektligjin për lirinë e fesë, i cili nënkupton se të gjitha bashkësitë fetare duhet të dëshmojnë se ata ishin pronarë të pronave të kishës para vitit 1918, përndryshe ato do të konfiskoheshin, gjë që u kundërshtua me forcë nga Kisha Ortodokse Serbe.

Sipas opozitës, u kërkua që projektligji, i cili do të debatohet në 24 dhjetor, të tërhiqet në Krishtlindjet Katolike dhe demokratët braktisën Komisionin për Reformën e Legjislacionit Zgjedhor, i cili ishte përpara marrëveshjes përfundimtare për kushtet e zgjedhjeve.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco