Tërmet i fuqishëm në shtetin fqinj me Shqipërinë

Tërmet i fuqishëm në shtetin fqinj me Shqipërinë

08:44, 16/11/2019

Një tërmet me madhësi 4.2. në shkallën Rihter ndodhi në 20:15, të së premtes me orën lokale, 91 kilometra në jug të Athinës dhe 32 kilometra në juglindje të Hidrës, sipas Qendrës Sizmologjike Euro-Mesdhetare. 

Tërmeti ishte sipërfaqësor, me një thellësi prej rreth pesë kilometrash dhe për këtë arsye u ndje në shumë zona të Atikës. 

Sipas presidentit të OASP, Profesori i Gjeologjisë Efthimi Lekkas, rajoni i Hydra ka qenë historikisht me ndjeshmëri të ulët sizmike ndërkohë që dridhjet e sotme ishin në potencialin e tij maksimal.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco