Raporti I DASH/ Të paktën 156 shtetas të Maqedonisë së Veriut janë bashkuar me grupet terroriste

Raporti I DASH/ Të paktën 156 shtetas të Maqedonisë së Veriut janë bashkuar me grupet terroriste

22:53, 02/11/2019

Departamenti i Shtetit të SHBA-ve dje publikoi një raport mbi terrorizmin në mbarë botën, ndërsa në dokument thuhet se Maqedonia po bashkëpunon me Shtetet e Bashkuara në përpjekjet e saj për të luftuar terrorizmin. Në dokument gjithashtu thuhet se të paktën 156 qytetarë të Maqedonisë së Veriut u bashkuan me grupet terroriste në Siri dhe Irak, 35 prej të cilëve u vranë, rreth 38 mbetën atje, ndërsa 83 janë kthyer në vendin e tyre.

“Kërcënimi më i madh terrorist që përballet Maqedonia e Veriut është kthimi i luftëtarëve nga luftërat të huaj dhe potenciali për radikalizim dhe dhunë”, thuhet në raportin e Departamentit të Shtetit të SHBA-ve, shkruan Telegrafi.

Në raport gjithashtu thuhet se Në gusht, Maqedonia e Veriut ka kthyer atdheun e tyre dhe arrestoi shtatë shtetas të saj të arrestuar nga forcat demokratike siriane, duke u bërë një nga vendet e para që e bëri me sukses këtë dhe dha një shembull për pjesën tjetër të botës që kanë nevojë ta ndjekin.

Raporti i plotë:

https://www.state.gov/reports/country-reports-on-terrorism-2018/

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco