Vuçiç e pranon: Serbia po orientohet drejt Rusisë

Vuçiç e pranon: Serbia po orientohet drejt Rusisë

21:17, 23/10/2019

Presidenti serb Aleksander Vuçiç deklaron se vendi i tij po drejtohet nga Rusia.

Vuçiç tha se raportet mes Beogradit dhe Moskës mund të forcohen akoma më shumë.

“Ne duhet të kujdesemi për veten. Serbia duhet të kujdeset për vetveten. Kjo është e vetmja mënyrë sot për sot. Çdo gjë tjetër do të ishte e papërgjegjshme”, tha Vuçiç në një intervistë për Financial Times.

“BE fliste gjithmonë, duke thënë se integrimi varet prej vendeve ballkanike, por këtë herë kjo gjë nuk u dëshmua”, shton presidenti serb.

Së fundmi, Vuçiç, së bashku me Edi Rama dhe Zoran Zaev nënshkruan një deklaratë për krijimin e një marrëveshje bashkëpunimi të modeluar në Marrëveshjen e Shengenit të BE-së, i pagëzuar me emrin “Schengeni Ballkanik” duke parashikuar udhëtimin falas të njerëzve, mallrave, kapitalit dhe shërbimeve midis tre të lidhurve të tyre vende.

Por sipas diplomatëve të huaj, që ky projekt të jetë me të vërtetë i suksesshëm, do të duhet të përfshijë Bosnjën dhe Kosovën, por Beogradi është ende i angazhuar në një fushatë aktive për t’i bërë vendet që të revokojnë njohjen e tyre për pavarësinë e Kosovës.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco