Zbulohet emri i Kryeministrit që do çojë RMV drejt zgjedhjeve të parakohëshme

Zbulohet emri i Kryeministrit që do çojë RMV drejt zgjedhjeve të parakohëshme

12:02, 21/10/2019

Pas dështimit për hapjen e negociatave qeveria parashtroi bërjen e zgjedhjeve të parakohëshme. Kjo u vendos në takimin e djeshëm të klasës politke me Presidentin e vendit.

Më 12 prill të vitit të ardhshëm do të zhvillohen zgjedhjet e parakohshme parlamentare.

Në takimin e liderëve u caktua data e zgjedhjeve, pas një kompromisi me partitë politike parlamentare. Por, këto zgjedhje do të organizohen nga një qeveri teknike, sipas marrëveshjes së Përzhinës të vitit 2015.

Në bazë të kësaj marrëveshjeje, qeveria teknike ka mandat 100 ditësh për organizimin e zgjedhjeve, ndërsa kryeministri teknik do të jetë i nominuar nga partia që deri tani ka udhëhequr Qeverinë, nga LSDM-ja. Një nga emrat që është lakuar për kryeministër teknik është Oliver Spasovski ose një kandidat tjetër nga socialdemokratët.

Ndërsa VMRO-DPMNE si partia kryesore opozitare do ti takojë posti i ministrit të brendshëm, ministria e bujqësisë, ministria e punës sociale si dhe poste zëvendësministrash. Poste ministrore do të ketë edhe për opozitën shqiptare.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco