‘Nënat e Srebrenicës’ kërkojnë heqjen e Nobelit për Handke: Ka mohuar krimet e serbëve

‘Nënat e Srebrenicës’ kërkojnë heqjen e Nobelit për Handke: Ka mohuar krimet e serbëve

18:48, 11/10/2019

Shoqata boshnjake ‘Nënat e Srebrenicës’, dënuan ashpër vendimin për dhënien e çmimit Nobel për Letërsinë për shkrimtarin austriak, Peter Handke i akuzuar se ka mbështetur krimet e Slobodan Milosheviçit, Radovan Karaxhiçit dhe Ratko Mladiçit.

Presidentia e shoqatës, ka thënë se do të kërkojnë zyrtarisht tërheqjen e këtij çmimi: “Në emër të ‘Nënave të Srebrenicës’ do t’i dërgojmë një letër zyrtare komitetit të Nobelit për tërheqjen e çmimit për Peter Handke”, tha Munira Subashiç.

“Një njeri që ka mbrojtur kasaphanën e luftërave ballkanike nuk mund të marrë një mirënjohje të tillë”, theksoi ajo.

Handke është një filo serb dhe është akuzuar nga boshnjakët për mohim të krimeve të kryera nga serbët gjatë luftërave të viteve ’90 në ish-Jugosllavi.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco